Úvodná stránka > Choroby > Rakovina krčka maternice

Rakovina krčka maternice

pondelok 3. február 2014, napísal(a) admin

Na toto zákerné ochorenie ročne zomrie v Európskej Únií asi pätnásť tisíc žien. Je druhou najrozšírenejšou formou rakoviny medzi ženami. Rizikové sú skupiny žien po puberte až približne po štyridsiaty piaty rok života. Tento typ rakoviny je jediný, pri ktorom poznáme, čo ju spôsobu a je to tzv. HPV vírus. Druhov takéhoto vírusu je veľa. Asi tretina týchto vírusov spôsobuje infekciu kožu a sliznicu vonkajších pohlavných orgánov. To, že jej pôvodcom je vírus v praxi znamená aj to, že nositeľom infekcie sa môže stať hoci kto, kto mal pohlavný styk s infikovanou osobou. Nezáleží na tom, že to je muž alebo žena, obe pohlavia môžu byť prenášačmi tejto choroby.

Jedna časť vírusov spôsobuje rast bradavíc na pohlavných orgánoch, tie teda predstavujú oveľa menšie riziko. Na druhej strane stoja vírusy, ktoré vyvolávajú rakovinu krčka maternice. Zaujímavosťou je, že takmer všetky ženy sa v istom veku stretnú s vírusom HPV. Avšak iba jedna desatina z nich môže pocítiť následky, pričom sa ich telo nevie vyrovnať s týmto vírusom a nastupuje ochorenie známe ako rakovina krčka maternice. Poznáme aj faktory, ktoré napomáhajú tomuto vírusu a sú to napr. promiskuitný život, začiatok pohlavného života v nízkom veku alebo fajčenie a drogy.
K prevencii rakoviny krčka maternici sa zaraďuje redukovanie množstva sexuálnych partnerov, obmedzenie rizikových faktorov ako drogy, alkohol alebo aj fajčenie. Toto všetko zľahčuje vírusu, aby vás ovládol. Na to, aby ho vaše telo dokázalo bez problémov naplno zvládnuť je potrebné priebežne posilňovať imunitu, ale netreba zabúdať aj na odborné vyšetrenia lekárom a teda chodiť pravidelne ku gynekológovi.

Odporúča sa navštíviť ženského lekára aspoň raz ročne a takisto si dať spraviť cytologické vyšetrenie raz za dva roky. Takisto sa v dnešnej dobe popularizuje očkovanie proti tomuto vírusu, ktoré je jednoznačne najspoľahlivejším spôsobom prevencie aj napriek tomu, že nie je účinné proti úplne všetkým typom rakoviny krčka maternice. Počet úmrtí na následky tejto choroby je príliš veľký a preto dbajte o seba a nevyhýbajte sa pravidelným lekárskym prehliadkam.