Úvodná stránka > Choroby > Obličkové kamene

Obličkové kamene

streda 11. jún 2014, napísal(a) admin

Vážne bolesti v oblasti brucha môžu byť následkom výskytu obličkových kameňov. Tie sa tvoria v močovode, teda trubici, ktorá zabezpečuje vývod moču preč z obličiek. Takisto sa môžu tvoriť v močovom mechúre. Nanešťastie, môžu mať rôzne tvary a rovnako aj ich veľkosť nie je ničím podmienená. Tvoriť by mohli drobné kryštáli, ale niektoré sú tak veľké ako golfová lopta.

Jedným z príznakov je krv moči, čo je spôsobené tým, že kamene, ktoré sú veľmi ostré, narezávajú vnútornú štruktúru močovodu a tak sa do moču v močovode dostáva krv, ktorú si môžete všimnúť pri močení. Navyše to spôsobuje aj veľkú bolesť, preto je nemožné, aby ste si to nevšimli. Samotný obličkový kameň môžete takto cítiť ako sa pohybuje cez močovod, a to od pod bruška až k slabinám. Na obličkové kamene trpí približne 5 percent žien a tri krát viac mužov. Ohrozené vekové skupiny sú ľudia po dvadsiatke približne do štyridsiatky. Ak človek už raz mal obličkové kamene a trpel na tento druh bolesti, je veľmi pravdepodobné, že sa mu to ešte v živote naspäť vráti.
Kamene vznikajú pri tom, ako obličky čistia krv od nečistôt. Ak sa tieto nečistoty a toxické látky začnú dávať dohromady a teda vytvárať spoločne kryštály, hovoríme o vytvárajúcich sa obličkových kameňoch. Samé o sebe by neboli nebezpečné, avšak ako náhle začnú cestovať po močovode, je to veľmi bolestivé a môžu tak spôsobiť aj vnútorné krvácanie.

Liečenie obličkových kameňov je komplexné a je dostupných na to niekoľko metód. V prvom rade sa podávajú lieky, ktoré potláčajú bolesť, pretože kamene sú naozaj veľmi bolestivým ochorením. V najmenej vážnych prípadoch, pokiaľ sú obličkové kamene ešte malé, je dokonca možné ich odplaviť z tela zvýšeným obsahom prijatej vody. V iných prípadoch sa kamene rozpúšťajú liekom alebo rozbíjajú laserom či silnými vlnami. Je to definitívne bolesť, ktorej sa chcete zbaviť čo najrýchlejšie a preto neváhajte, a vyhľadajte lekársku pomoc.