Úvodná stránka > Zdravý životný štýl > Ako bojovať proti vypätým situáciám

Ako bojovať proti vypätým situáciám

utorok 7. október 2014, napísal(a) admin

Asi všetci sme minimálne z času na čas pod stresom. Príčinou je zrýchlený životný štýl, prehnané ciele, ktoré môžeme mať alebo nepredvídateľné udalosti, ktoré nám zkrýžili plány. Niekedy jednoducho nedokážeme a ani nemôžeme zvládať všetko naraz. Vôbec sa nepotrebujete dostať na dno na to, aby ste chápali čo všetko môže mať za následky stres. Avšak prekvapivo jedno z vecí, ktoré nám odpumpujú stres je aj pohyb, ktorý veľa z nás v súčasnej dobe podstatne zanedbáva. Uponáhľaná doba a fakt, že žijeme veľmi rýchlo nás brzdí paradoxne v našich športových koníčkoch a my máme čím ďalej, tým menej času na ne. Veľa vedcov a odporníkov diskutuje na tému či je stres pre nás teda nakoniec zlý alebo má viac kladných dopadov. Zistilo sa, že poznáme dva rôzne druhy stresov, a to jeden lepší a jeden zlý.

Ten dobrý stres nás vedie k podávaniu lepších výkonov a lepším výsledkom, avšak naopak k horšiemu stresu dochádza po dlhodobom zaťažení človeka a môže z neho človek dokonca ochorieť alebo aj zomrieť. Náš organizmus sa ocitne pod stresom, keď sa začnú vyplavovať takzvané stresové hormóny a vtedy sa dostáva viac krvi do svalov ako zvyšuje sa cukor v krvi a tiež sa nadychujeme oveľa hlbšie. So športovaním toto všetko zvládnete, keďže sa pri ňom vstrebávajú látky, ktoré ho vyvolali a vy môžete naďalej fungovať v pokoji. Stresovaní ľudia majú väčšiu šancu, že dostanú depresiu alebo budú obéznejší.

Na stres kladne vplýva horčík, ktorého sa pri stresových situáciách spotrebuje veľa rovnako ako aj vitamín B. Pohyb by bol teda dobrým spôsobom na zbavenie sa ho, avšak pri veľmi veľkých dávka stresu by vás mohol vyčerpať, preto ak si nebudete istý konzultujte aj toto so svojím lekárom. Nakoniec starou dobrou metódou je horúci kúpeľ, pri ktorom sa vám uvoľní hormón, po ktorom sa určite dobre vyspíte. Pamätajte, že troška stresu vám môže pomôcť v práci, ale nenechávajte si ho na tony, ale odbúrajte ho z tela športom.