Úvodná stránka > Jednoduché a efektívne cvičenia > Strečing

Strečing

piatok 17. január 2014, napísal(a) admin

Slovo strečing sa vzťahuje na slovo prebraté z angličtiny a jeho význam je naťahovanie. Mnohí si myslia, že strečing sa musí v každom zmysle viazať na inú športovú aktivitu a že je len úvodom do náročnejšej aktivity. Toto všetko však nie je úplne tak. Strečing je forma rozcvičenia, ktorá je prospešná aj len tak, sama o sebe, bez akéhokoľvek dodatočného cvičenia. Pravidelný strečing je definitívne lepší pre telo ako nič nerobenie. Toto zabezpečí lepšiu hybnosť svalov a takisto aj kĺbov, ktoré bežne netrénujete, aj napriek tomu, že aj oni si vyžadujú dobrú a pravidelnú starostlivosť. Ohybnosť svalov a kĺbov je predsa niečo, čo je nevyhnutné pre našu zdatnosť aj pri podávaní iných športových výkonov.

Oproti náročným športovým výkonom je strečing vhodný aj pre ľudí s nadváhou, keďže tí nemajú toľko možností ako začať. Práve strečing je vhodnou voľbou aj pre ľudí, ktorým sa ťažko naťahujú svaly a posilňujú kĺby, keďže už dlho nešportovali. Pomáha im udržiavať sa v kondícii. Takisto podporuje trávenie a výsledkom je pálenie tukov, ktoré dosahujete aj pri samotnom športe alebo fyzickej aktivite. Pôsobí na lymfatický systém v organizme, a tak sa telo dobre môže detoxikovať od škodlivín. Strečing tiež redukuje celulitídu a napomáha celkovému vzhľadu pokožky.
Iste, že ho môžete naďalej využívať pred fyzickou aktivitou, pretože patrí k rozcvičeniu organizmu a zabezpečí hladký a bezpečnejší priebeh vášho športovania. Pred strečingom je avšak nevyhnutné, aby ste telo zahriali slabým pohybom. Takto predídete potenciálnym zraneniam pri strečingu. Začnite od hlavy a pokračujte ramenami, pažami, bedrami a tak ďalej. Brucho a bedrá najlepšie rozcvičíte úklonmi. Nezabúdajte na to, že podľa správneho vykonávania strečingu by vás nemalo nič bolieť. Nerobte teda nič nasilu.

Keď sa potrebujete natiahnuť počas dňa spravíte to, že sa vystriete a poriadne si ponaťahuje chrbát pri zívnutí. To isté môžete spraviť aj komplexne. Nečakajte na čas, kedy budete doma. Určite vám dobre padne sa ponaťahovať aj v práci, vonku alebo niekde inde. Využite svoj čas naplno. Nikdy nerobte ale prudké pohyby. Kĺby aj svaly sa potrebujú ponaťahovať pomaly a nie okamžite ich šokovať. So správnym pravidelným strečingom sa koniec koncov aj zvýši vaša koncentrácie a môžete podávať aj lepšie výkony.