Úvodná stránka > Jednoduché a efektívne cvičenia > Jóga

Jóga

piatok 7. február 2014, napísal(a) admin

Žijeme v dobe plnej stresu, čo môže spôsobiť rôzne fyzické a najmä psychické problémy. Existuje však metóda, ktorá upokojuje myseľ, uvoľňuje svalstvo a obnovuje narušenú rovnováhu. Pravidelným cvičením pomáha nadobudnúť schopnosť ľahšie riešiť problémy a byť vyrovnaný sám so sebou. Účinky jógy však majú mnoho iných podôb. Jóga pomáha udržať si zdravie, najmä psychické, ktoré si vytvárame my sami negatívnym myslením, stresom, či nepokojnými medziľudskými vzťahmi. Mentálnymi aj fyzickými cvikmi sa dá dosiahnuť stimulácia hormónov, dýchacími cvičeniami dokážeme ovplyvniť celý metabolizmus a krvný obeh. Rozvíja koncentráciu a vďaka nej sa môžete cítiť sebavedomejšie, pretože pomocou fyzických cvikov spevníte svalstvo a mentálnymi zas nadobudnete rovnováhu a to spôsobí vyššiu sebadôveru a pokoj. Čo je ďalšie plus, zvyšuje kreativitu, čo nemusí hneď znamenať len maľovanie obrazov ale pomáha aj pri tom, akým spôsobom budete riešiť problémy.

Ak sa o túto aktivitu zaujímate a chceli by ste s ňou začať, nenechajte sa na začiatku odradiť. Jóga má dlhší priebeh a treba začať od základov. Môžete navštíviť kurzy jógy, kde vám bude s cvikmi pomáhať inštruktor, alebo si vyhľadajte videá na internete a cvičte jógu v pohodlí domova. Avšak, musíte byť trpezlivý, pretože zo začiatku sa môže jóga zdať niekomu náročná, no pre iných môže byť monotónna. Netreba sa vzdať, pretože je zaručené, že so správnym cvičením môžete dosiahnuť veľmi pozitívne výsledky. Existujú cviky ktoré netrvajú dlho a netreba vám nič, len oblečenie v ktorom sa budete cítiť pohodlne a podložku, najideálnejšie karimatku. Môžete vyskúšať cviky, ktoré zvládnu aj začiatočníci. Začnite s dychovými cvičeniami. Len niekoľko minút seďte a dýchajte. Snažte sa nesústrediť na nič iné, len na váš dych. To vám pomôže sa odreagovať a viac sa uvoľniť. Pokračujte jednoduchými predklonmi. Vystrite nohy a ruky pomaly naťahujte k chodidlám. Toto cvičenie pomáha natiahnuť zadnú časť stehien, ktorá býva veľmi skrátená.

Ak to vo vás vzbudilo čo i len malé nadšenie, neváhajte a vyskúšajte jógu. Existuje nespočetné množstvo cvikov, ktoré vám pomôžu nadobudnúť telesnú rovnováhu. Urobte niečo pre seba a zlepšite si život touto aktivitou, určite to neoľutujete.