Úvodná stránka > Srdcovo-cievne poruchy > Angína Pectoris

Angína Pectoris

pondelok 27. január 2014, napísal(a) admin

Ak pociťujete bolesti a tlak na hrudi alebo aj na ľavom ramene, ruke alebo aj na ľavej časti krku rýchlo vyhľadajte lekársku pomoc, keďže sa môže jednať o chorobu zvanú angína pectoris. V každom prípade by ste mali ísť spolu s niekým tak, aby ste nešli o samote, pretože sa vám môže váš stav kedykoľvek zhoršiť, tak to netreba podceňovať. Angína pectoris je v podstate stav, kedy srdcoví sval nie je dostatočne zásobený krvou. Tento nepríjemný stav obyčajne netrvá celý deň ani hodiny, trvá zhruba pár minút alebo dokonca sekúnd. Aj napriek tomu je nebezpečný, pretože pri zvýšenej námahe a požiadavkách na organizmus, kedy je aj srdce namáhanejšie viac, upchatie ciev vyvolá pichľavú bolesť v hrudníku a okolo srdca.

Angína pectoris je akýmsi upozornením pre vás, že cievy privádzajúce krv do vášho srdca sú tak zanesené, že ak nevyhľadáte lekársku pomoc, mohlo by sa to skončiť infarktom. Takisto by to tiež mohlo vieš k nepravidelným srdcovým rytmom, ktoré by tiež mohli končiť okamžitou smrťou, a preto je nevyhnutné, aby ste akékoľvek bolesti tohto typu konzultovali so svojím lekárom ihneď. Ako náhle je srdce zásobené menej krvou, znamená to, že sa srdcový sval má menej kyslíka a tým väčšie riziko srdcového infarktu. Napriek tomu, nie všetka bolesť hrudníka musí znamenať angínu pectoris. Je množstvo možností, pre ktoré je bolesť v hrudníku jedným s príznakov začínajúc menej vážnymi až po tie najvážnejšie.

Dokonca rozlišujeme tri typy tejto angíny. Stabilná angína pectoris sa obyčajne dobre odhaduje popredu. Symptómy väčšinou ustúpia po niekoľkých minútach relaxu alebo po podaní nitroglycerínu, čo je liek, ktorý vylepšuje prietok krvi cez srdcové tepny. Atypická angína pectoris sa líši v tom, že sa bolesť objaví v stave pokoja. Príčinou je stiahnutie svalov cievnej steny. Nestabilná angína pectoris sa ťažko predvída, občas nastáva v pokoji, inokedy pri námahe a môže trvať rôzne dlho. Býva ukazovateľom zhoršenia ischemickej srdcovej poruchy.

Srdcovo-cievne choroby sú najväčším zabijakom vo svete. Aj pre túto chorobu platí, že by ste sa preventívne mali vyhýbať stresovým stavom. Aj keď sa nikto nevyhne starnutiu, existujú spôsoby ako znížiť riziko angíny pectoris a to hlavne pravidelným pohybom a pokojom pre myseľ.