Úvodná stránka > Dentálna hygiena > Ako na umývanie zubov

Ako na umývanie zubov

pondelok 21. júl 2014, napísal(a) admin

Dnes sa veľa pozornosti začalo venovať aj zubom a je to preto, že starostlivosť o zuby nie je dôležitá len kvôli kráse, ale aj po zdravotnej stránke, keďže kaz na zube je veľmi bolestivý a môže sa aj ďalej rozširovať. Musíme si dávať veľký pozor a neprestať zubom venovať pozornosť pokiaľ si chceme udržať zdravý a krásny úsmev na našej tvári. Umývať si zuby učíme svoje deti už od ich úplného malička a ak to niekto zanedbá, odrazí sa to jasne na chrupe každého človeka s odstupom času. Ale vieme si naozaj vyčistiť zuby poriadne? Po dobu koľkých minút si máme zuby umývať tak, aby to nebolo nedostatočné, ale aby sme to ani s tým umývaním neprehnali? Ak sa budete poriadne starať o svoje zuby, tak budete vídať svojho zubára iba raz do roka, čo je povinné.

K zubárovi sa teda dostávame často ako náhle sa nám na zube vytvorí zubný kaz, čo je veľmi bolestivou diagnózou. Takisto sa tam môžeme dostať kvôli tomu, že sa u nás objavilo krvácanie ďasien, ktoré tiež nie je príjemnou záležitosťou. Ako sa ale tieto prejavy dostanú do našich úst? Odpoveď je jednoduchá. Baktérie v podobe povlaku, ktoré sú v našich ústach tu vytvárajú nie dobré prostredie. Produkujú kyseliny, ktoré napádajú zuby a celé to začína zubnou sklovinou. Odpoveď na otázku prečo je umývanie zubov také dôležité je, že potrebujeme zo zubov dostať zvyšky potravy a už vytvorený povlak. Problém vzniká pri čistení medzizubného priestoru, kde sa uchytí a skryje potrava, čo často prerastá do zubného kazu. Toto miesto sa čistí veľmi ťažko. Najlepšie je používať jeden systém, ktorý robíte vždy rovnako. Vonkajšie plôšky zubov umývame tak, že začíname od zadných zub, pričom tretina kefky je na zube a dve tretiny na ďasne. Kefujeme jedným pohybom vždy od červeného k bielemu.

Zuby by sme si mali síce umývať po každom jedle a pití, ale to takmer nikto z nás nerobí. Skutočný čas umývania nie je dôležitý, pretože dôležitá je kvalita umývania. V prípade, že si vždy pred spaním vyčistíte zuby, znížite riziko vzniku kazov dosť podstatne. Koniec koncov keď si zvyknete na stály pocit dobre umytých zubov budete sa určite cítiť lepšie aj počas dňa.