Úvodná stránka > Dentálna hygiena > Načo potrebujeme sliny v ústach

Načo potrebujeme sliny v ústach

pondelok 7. apríl 2014, napísal(a) admin

Aj ústna dutina je neustále zvlhčovaná a my to samozrejme vnímame iba ak sme napríklad smädný a máme slín nedostatok. V takom prípade sa potrebujeme napiť, teda doplniť tekutiny, aby sme znovu prinavrátili množstvo a štruktúru slín v našich ústach. Avšak sliny sú okrem vody tvorené aj rôznymi látkami potrebnými pre trávenie, zdravie zubov a látky, ktoré ovplyvňujú rast rôznym mikróbov.

Povolanie slín v ústach začína v zvlhčovaní potravy. Bez slín by bola potrava suchá a veľmi ťažko by sa prehĺtala. Práve vďaka dlhým molekulám, z ktorých sa sliny skladajú je ich viskozita veľmi vysoká a tak dokáže oblepiť a spojiť dohromady v ústach pohryzené jedlo. Takisto je naviazaná na to voda, ktorá je pri tom veľmi dôležitá a musíme dostatočne piť, aby štruktúra slín bola dostatočná na plnenie svojej funkcie. Ďalšou zaujímavosťou je fakt, že bez slín by sme nedokázali vnímať ani chuť potravín a jedla. V tomto hrá hlavnú rolu práve voda v slinách. Súčasťou slín sú aj rôzne enzýmy, ktoré trávia zložitejšiu potravu tak, aby ju naše chuťové poháriky vedeli zaznamenať. Príkladom na toto je enzým, ktorý rozkladá zložený cukor, teda škrob, na jednoduché cukry. Vďaka našim slinám sa tiež obnovuje zubná sklovina, a to kvôli prítomnosti fosforu a vápnika v slinách. Dokáže teda zuby zrekonštruovať a zároveň ich chráni voči korózii. Netreba pri tom zabúdať ani na to, že sliny neustále udržiavajú naše pH približne neutrálne. Krátky čas po umytí zubov už okamžite začnú pôsobiť baktérie, ktoré sú prítomné v našich ústach. Postupne sa začínajú množiť a vytvárajú jemný povlak na povrchoch zubov. Ak sa však skoro nedostaneme ku kefke, tento povlak začne dozrievať. To bude znamenať problém pokiaľ si do 24 hodín neumyjeme zuby, keďže hrúbka povlaku by mohla po takomto čase dosiahnuť aj jeden milimeter. Keď tento povlak začne kryštalizovať, hovoríme už o zubnom kameni.

Ako by to vyzeralo, keby tvorila sliny voda a nič iné. Pravdepodobne by sme teda necítili chuť mnohých jedál. Vedeli by sme iba o jednoduchých potravinách alebo by sme museli prijímať už natrávenú potravu. Takisto by sa výrazne ovplyvnila kvalita našich zubov, ktoré by sa stále viac poškodzovali. Začali by sa tvoriť medzery v zubnej sklovine a to by viedlo ku kazom na zuboch sprevádzaných obrovskými bolesťami. Tak na toto sú nám v ústach sliny.